Zobacz imiona na literę:
Dziś jest piątek,

27 listopada 2020

Imieniny dzisiaj obchodzą:

Żaneta i Maksymilian, Damazy, Walerian, Wirgiliusz, Gustaw

Pamiętaj, aby złożyć im życzenia!

Edmund

"obrońca majątku"

Znaczenie imienia Edmund

Edmund to mężczyzna spokojny, uczuciowy i zdolny do wielkich poświęceń na rzecz swoich najbliższych. Jest dosyć wybuchowy i humorzasty. Nie znosi, gdy ktoś wtrąca się w jego życie. W ogóle nie zależy mu na uznaniu innych, nie przejmuje się tym, jakie opinie krążą na jego temat. Nie lubi z nikim współpracować, woli radzić sobie ze wszystkim sam. Jest rozważny. Ma skłonność do bujania w obłokach.
Więcej informacji o imieniu Edmund znajdziesz poniżej.

Imieniny Edmunda

Cechy osoby noszącej imię Edmund

Płeć: Imię męskie
Pochodzenie: starogermańskie
Znaczenie: opiekun dziedzictwa, majątku
Główne cechy: pobudliwość, uczuciowość, zmysłowość, moralność
Predyspozycje zawodowe: informatyk, politolog, dziennikarz
Szczęśliwa liczba: 7
Szczęśliwy kolor: biały

Imieniny Edmund obchodzi:

7 sierpnia, 30 października, 16 listopada, 20 listopada, 1 grudnia

Etymologia imię to wywodzi się z języka anglosaskiego i oznacza opiekuna majątku. W Polsce znane od XIV w., ale popularniejsze zaczęło się stawać dopiero pod koniec XIX w. obecnie rzadziej nadawane

Charakterystyka
przejawia dużą inwencję, elokwencję i życiową zaradność. Lubi poświęcać się dla najbliższych, jednak nie zawsze współżycie z nim jest przyjemne. Wykazuje znaczną nieraz nerwowość lub depresję i zniechęcenie. Nie lubi jak mu się doradza, przypomina, wypytuje go. Najlepiej działa mu się w pojedynkę

Predyspozycje zawodowe
informatyk, politolog, dziennikarz, rzemieślnik

Formy obcojęzyczne
ang.,niem.-Edmund, fr.-Edmond, hiszp.-Edmundo, wł.-Edmondo

Znani imiennicy
Edmund Fetting - aktor; Edmund Hilary – alpinista, pierwszy zdobywca Mount Everest; Edmund Husserl - filozof; Edmund Niziurski - pisarz; Edmund Osmańczyk – publicysta Imieniny 30 X, 01 XII, 26 XI, 01 XII, 04 XII Patroni Św. Edmund Campion . (1540-1581). Pochodził z londyńskiej rodziny księgarzy. Po studiach w Oxfordzie został diakonem anglikańskim. Ponieważ nie ukrywał swoich poglądów propapieskich, musiał opuścić Anglię i wstąpił do klasztoru jezuitów w Rzymie. W 1580 r. powrócił do Anglii i duszpasterzował potajemnie tamtejszym katolikom. Ukrywając się pisał jednocześnie prace w obronie wiary katolickiej na wyspach brytyjskich. Władze królewskie poszukiwały go na terenie całej Anglii. W 1581 r. został wraz z dwoma innymi księżmi zdradzony przez szpiega królewskiego. Po kilku miesiącach przesłuchań, a później tortur, został wraz z towarzyszami ścięty Imieniny 1 grudnia Św. Edmund, król Anglów . (840-870). W wieku 15 lat zasiadł na tronie Anglii Wschodniej. Po 11 latach spokojnego i mądrego panowania, jego królestwo najechali duńscy Wikingowie. Ponowny najazd miał miejsce w 4 lata później. W bitwie, wojska angielskie zostały pokonane, a Edmund dostał się do niewoli. Władca duński, Ingvar, zażądał od niego, aby uznał się wasalem Wikingów i wyparł się wiary chrześcijańskiej. Został wychłostany, a następnie przywiązany do drzewa. Gdzie strzelano do niego z łuków. Rannego dobito mieczem Imieniny 20 listopada Św. Edmund z Abigdon . (1180-1240). Po studiach teologicznych w Oxfordzie i Paryżu był wykładowcą na tych uczelniach. W 1224 r. został wybrany arcybiskupem Canterbury. Zmarł podczas podróży do Rzymu. Imieniny Imieniny 16 listopada Bł. Edmund Bojanowski . (1814-1871). Pochodził ziemiańskiej rodziny spod Gostynia w Wielkopolsce. Z powodu słabego zdrowia musiał przerwać studia i wrócić do rodzinnego majątku. Bardzo ubolewał nad niedolą ludu wiejskiego i bardzo chciał przyczynić się do poprawy ich losu. Postanowił zająć się dziećmi z ubogich rodzin. Edmund jest twórcą idei ochronek w Polsce. Ułożył własny, katolicko-patriotyczny, plan wychowawczy dla dzieci. Do jego realizacji powołał w 1850 r. Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Dało to impuls do powstania kilkunastu podobnych zakonów. Po kilkunastu latach ofiarnej działalności na rzecz biednych zapragnął zostać kapłanem. Rozpoczął studia seminaryjne, ale postępująca choroba nie pozwoliła mu na ich dokończenie. Zmarł w opinii „świeckiego świętego”.
Imieniny 7 sierpnia

Edmund w innych językach

Eadmundus (łac.), Edmund, Edmond, Edme (ang.), Edmond (fr.), Edmundo (hiszp.), Edmundas (litew.), Edmondo (wł.), Edmundos (gr.), Edmond, Ödön (węg.)

Znani imiennicy:

Edmund Burke – angielski publicysta i filozof,
Edmund Kean – angielski aktor

Popularność nadawania imienia Edmund:

Zdrobnienia dla imienia Edmund

  • Ed,
  • Edziu,
  • Edek,
  • Mundek,
  • Mundzio